arşiv

0, 2016 için arşiv

Enflasyona karşı bilgi bankası geliyor!

Pazar, 24 Oca 2016 yorum yok

Bakanlıktan gıda fiyatlarına yakın markaj. Pazarlama Bilgi Bankası ile gıda fiyat değişimleri anlık olarak takip edilecek.Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, gıda fiyatlarında meydana gelen dalgalanmaları yakın takibe almak için harekete geçti. Gıda fiyatlarındaki artışı izlemek ve önlemler almak amacıyla kurulan “Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesi” geçtiğimiz perşembe günü son toplantısını yaptı. Komite, gıda fiyatlarındaki artış ve bunun enflasyona olan etkisini görüştü. Toplantıda bu soruna karşı atılabilecek adımlar masaya yatırıldı. Komitenin önerileri yarın gerçekleştirilecek Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nda (EKK) ele alınacak.Bakanlık, artan gıda fiyatları ile mücadelede ayrıca “Pazarlama Bilgi Bankası” sistemini hayata geçirecek. Bu sistemle üretim ve tüketimde meydana gelen fiyat istikrarsızlığının önüne geçilmesi planlanıyor. Sistem üzerinden Türkiye’de gıda ürünlerindeki fiyat değişiklikleri ve dünyadaki üretim hacmindeki gelişmeler anlık olarak takip edilecek. Türkiye’deki tarımsal üretim, tüketim, ithalat, ihracat, stoklar ve fiyatlarla ilgili güncel verilerin takip edilmesini sağlayacak sistemin üretim ve tüketim sürecine yönelik doğru kararlar alınmasına yol gösterici bir rol üstlenmesi hedefleniyor. “Pazarlama Bilgi Bankası” sistemi, üreticilerin ürünlerine yeni pazarlar bulmasına da katkı sağlayacak. Dünyada öne çıkan pazarların üretim ihtiyacı izlenecek. Burcu Çalık / Sabah

Categories: Genel Tags: , , , ,

3 dakikada Türkiye vizesi aldılar

Pazar, 24 Oca 2016 yorum yok

Sınır kapıları ve hava alanlarındaki kuyrukları engellemek için hayata geçirilen Elektronik Vize Başvuru Sistemi (e-Vize) ile geçen yıl 6,3 milyondan fazla yabancı 3 dakika içinde Türkiye vizesi aldı.   AA muhabirinin Dışişleri Bakanlığından edindiği verilere göre, 2015 yılında e-Vize‘ye 7 milyon 232 bin 322 başvuru yapıldı. Bu dönemde alınan başvuruların 6 milyon 343 bin 581‘i, yani yaklaşık yüzde 87‘si, kabul edilip e-Vize olarak düzenlendi. Böylece bir önceki yıla göre verilen e-Vize sayısı yüzde 17,4 artış gösterdi.  Uygulamanın hizmete girdiği 2013 yılı nisan ayında haftada 2 bine yakın e-Vize verilirken, bu rakam yaz aylarının gelmesiyle birlikte günde 40-45 binlere ulaştı.  Bu yıl içerisinde bir günde ortalama 17 bin 379 e-Vize verilirken, yıl içerisinde en fazla e-Vize verilen gün 46 bin 747 e-Vize‘nin düzenlendiği 13 Temmuz 2015 olarak kayıtlara geçti. En çok vize düzenlenen ülkeler İngiltere, Irak, Hollanda, Polonya ve Belçika olarak sıralandı. Bu dönemde e-Vize kapsamında toplanan vize harcı 140 milyon 664 bin 14 dolar oldu. 10 milyonuncu e-Vize‘nin sahibine THY bileti hediye e-Vize başvurusunun yapıldığı ‘www.evisa.gov.tr‘ Çince, Hollandaca ve Arapça dillerinde de hizmet vermeye başladı. Bunlarla birlikte web sitesinin hizmet verdiği dil sayısı 9‘a çıkarken, söz konusu sitesinin Norveçce hizmet vermesi için de çalışmalar devam ediyor. e-Vize için tamamı Atatürk Havalimanında olmak üzere toplam 10 adet kiosk hizmet veriyor. Sınırlara gelen yabancılar bu kiosklar yardımıyla e-Vizelerini kredi ya da banka kartları ile de alabiliyor. Geçen yıl toplam 114 bin 32 e-Vize bu kiosklar sayesinde verildi. Uygulamanın başladığı 17 Nisan 2013‘ten bu yana 12 milyon 497 bin civarı e-Vize düzenlenirken, 10 milyonuncu e-Vize‘nin sahibi olan İngiltere vatandaşı Michael Gerard ödül olarak THY bileti kazandı. 3 dakika içinde işlem tamam Bireyler ‘www.evisa.gov.tr‘ üzerinden ortalama 3 dakika içinde e-Vize alabiliyor. Turizm ve ticaret amaçlı seyahatler için Türkiye vizesi, Dışişleri Bakanlığının yurt dışı temsilciliklerinden, hudut kapılarından ve e-Vize Başvuru Sistemi üzerinden ediniliyor. Yurt dışı temsilciliklerinde yapılan vize başvuruları tüm yabancılara açıkken, hudut kapılarından ve e-Vize sistemi üzerinden başvurular ancak belirli ülke vatandaşları için gerekli bazı şartları yerine getirmeleri kaydıyla mümkün oluyor. Başvuru sahipleri internet bağlantısı olan her yerden ve her zaman kimlik, seyahat belgesi ve seyahat tarihlerine ilişkin alanlarını doldurmalarının ve vize harcını online olarak ödemelerinin ardından e-Vize‘lerini alabiliyor. (AA)

Categories: Genel Tags: , , , ,

Kırmızı ete sakatat koyanlar yandı!

Pazar, 24 Oca 2016 yorum yok

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının “Türk Gıda Kodeksi· Et ve Et Ürünleri· Tebli·ği·’nde Deği·şi·kli·k Yapılmasına Dai·r Tebli·ğ” Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Karkas etinden hazırlanan et ürünlerine sakatat katılması yasağı mevcut tebliğle yürürlükteydi.

Bugün yayımlanan değişiklikle söz konusu yasağa tabi ürünler açıkça belirtildi. Dilli salam hariç olmak üzere fermente sucuk, ısıl işlem görmüş sucuk, pastırma, kavurma, jambon, köfte, kanatlı köfte, döner, kanatlı döner ve emülsifiye et ürünleri gibi karkas etinden üretilen et ürünlerine sakatat katılamayacak. Sakatattan hazırlanan et ürünlerine ise karkas eti katılabilecek

Categories: Genel Tags: , , , ,

Ruslar kemer sıkıyor!

Pazar, 24 Oca 2016 yorum yok

Rusya uygulamaya soktuğu ekonomik yaptırımlarla dar boğaza girdi. Geçtiğimiz yıl gayri safi yurt içi hasılanın yüzde 3,8 daraldığı Rusya’da, Uluslararası Para Fonu (IMF) tahminlerine göre 2016’da da yüzde 0,6’lık bir düşüş bekleniyor.Rus Ekonomik Kalkınma Bakanlığının verilerine göre, enflasyon rakamlarının da yüksek seyrettiği Rusya için 2015’te yüzde 12,2 olan enflasyon oranının, bu yılın sonunda da yüzde 6,4’e gerilemesi bekleniyor.Geçtiğimiz yılın son çeyrek rakamlarına göre, nihai tüketimde hane halkı harcamaları yüzde 8,9 azalırken, perakende ticaret oranı yüzde 11,7 düşüş gösterdi.Tüketici taleplerindeki düşüşün Ekonomi Bakanlığı tarafından endişe verici durum olarak görüldüğü Rusya’da, yatırımların sayısı da geçtiğimiz yıl yaklaşık yüzde 6 azaldı.Birleşmiş Milletler (BM) tarafından geçtiğimiz hafta yayınlanan Dünya Yatırım Raporu’na göre ise Rusya’ya doğrudan yabancı yatırım 2015’te bir önceki yıla göre yüzde 92 düşüş gösterdi.Rus ekonomisi için bir başka problem olan enflasyon da Rusya İstatistik Kurumunun (Rosstat) açıkladığı verilere göre 2015’te 12,9 seviyesine yükseldi.Rus Alfa Bank yetkilileri, Rusya’da perakende fiyatların 2016’da yüzde 8 artacağı tahminini, Türkiye’ye yönelik yaptırımlar nedeniyle yüzde 10’a revize etti.Rus devletine ait araştırma şirketi VTsIOM’un geçtiğimiz kasım ayında yayınlanan araştırma sonuçlarına göre, Rus halkının yüzde 39’u yeteri kadar gıda ve giyecek alamıyor.Uzun yıllar dünya emlak piyasalarının gözdelerinden sayılan Moskova’da, geçtiğimiz yıl konut satışlarında büyük düşüş yaşandı. Rusya Federal Kayıt, Kadastro ve Kartografya Servisi verilerine göre, 2015’te Moskova’da, yeni inşa edilen konutlar hariç, 113 bin 779 konut satışı gerçekleşti. Bir önceki yıl 162 bin 38 konut satışının gerçekleştiği Moskova’da, yeni konutlarda da bu yıl 2014 yılına göre yüzde 18 oranında azalma yaşandı.

Categories: Genel Tags: , ,

Türkiye ye yardım 50 milyon Euro ya çıkacak

Pazar, 24 Oca 2016 yorum yok

Almanya Kalkınma Bakanı Gerd Müller önümüzdeki Salı günü Türkiye’de olacak. Türkiye ziyareti kapsamında Mersin’de incelemelerde bulunacağı belirtilen Gerd Müller, Almanya’nın sığınmacılar nedeniyle Türkiye’ye yaptığı kalkınma yardımının arttırılacağını söyledi. Alman bakan Bild am Sonntag gazetesine verdiği demeçte, 36 milyon euro olan yardımın 50 milyon euroya çıkartılacağını açıkladı. Yapılan yardımın özellikle sınır bölgelerinde okul yapımı, meslek eğitimi ve yerel altyapı yatırımlarında kullanılacağını kaydeden Alman Kalkınma Bakanı Müller, Türkiye’nin 2,5 milyon Suriyeliye kucak açtığını belirterek, Bizim bu insanlara perspektif sunmamız lazım, bunun için katkı yapıyoruz ifadelerini kullandı.

Categories: Genel Tags: , , , , , , ,

Elektrik faturasını düşürmenin yolları

Pazar, 24 Oca 2016 yorum yok

Hayatımızın olmazsa olmazı haline gelen elektronik aletler tahminimizden daha çok enerji harcıyor. Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu, evde faturayı düşürmek için alınabilecek küçük tedbirleri ve değişiklikleri anlattı.

İTÜ Öğretim Üyesi ve Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu’na göre enerjide verimliliğin yolu önce kendi evlerimizden başlıyor. Küçük tedbirler ve değişikliklerle elektrik, su ve doğalgazdan tasarruf yapılabileceğini belirten Karaosmanoğlu, bu konuda ev hanımlarına büyük görev düştüğünü vurguladı ve evde enerji tasarrufunu nasıl yapabileceğimize yönelik pratik bilgiler verdi.

Cinsel gücü arttıran bitkiler!

Cuma, 08 Oca 2016 yorum yok

Her derde şifa olan bitkiler , Cinsel gücü arttırmaya da yarıyor !

Categories: Genel Tags: , , ,

Organ naklinin koruyucu melekleri

Cuma, 08 Oca 2016 yorum yok

Akdeniz Üniversitesi Organ Nakli Merkezi’nde görev yapan hemşireler, nakillerle hayata tutunan hastaların, bakım ve tedavilerini yapıp moral ve motivasyonlarını sağlayarak adeta koruyucu melekleri oluyor.Organ Nakli Merkezi Müdürü Prof. Dr. Bülent Aydınlı başkanlığındaki ekip, kronik hastalık nedeniyle uzun yıllar tedavi gören hastaları, canlı veya kadavradan yapılan nakillerle yeniden sağlığına kavuşturuyor.Nakil sonrası servise alınarak doktor gözetiminde tutulan hastaların, hemşireler tarafından bakım ve tedavileri yapılarak daha kısa sürede iyileşmeleri için moral ve motivasyonu sağlanıyor.. Merkezde çalışan 10 hemşire, bakım ve tedavilerin yanı sıra hasta ve yakınlarına moral ve motivasyon eğitimi de veriyor.Organ Nakli Kliniğinin sorumlu hemşiresi Nihal Kiraz, 12 yıldır kurumda çalıştığını, organ nakli bölümünün diğer bölümlere göre daha özel bir yer olduğunu söyledi.”Burada hastalara ikinci hayat verildiği için daha özel bir bölüm. Biz hastaları ameliyat öncesi, sonrası bakım ve tedavilerini yapıyoruz, psikolojik yönden destek oluyoruz” diyen Kiraz, hem kendi morallerini hem de hastaların moralini yüksek tutmaya çalıştıklarını ifade etti.Kiraz, hastaların iyileşmesi için güler yüzün her zaman önemli olduğuna değinerek, şunları kaydetti:”Onlar da sürekli geri bildirimde bulunuyorlar, ‘güler yüzlü kişiler görünce biz hemen iyileşiyoruz’ diyorlar. Yorucu yoğun bir meslek ama hastalarımızın iyileşmesi için elimizden geleni yapıyoruz. Onları ve yakınlarını psikolojik yönden destekliyoruz çünkü nakilden sonra hasta endişe içerisinde oluyor. ‘Ne olacak, nasıl yaşayacağım, neler yapmam gerekiyor’ diye soruyorlar. Sabah servise gelip, hastalarımızın tedavi ve bakımlarını planlıyoruz. Ameliyat sonrası ilk günü olanların mobilizasyonlarını, solunum egzersizlerini ve öksürme egzersizlerini yaptırıyoruz.”Gecenin bir saatinde hastaların kendilerini arayabildiğini anlatan Kiraz, il dışındaki hastaların da sık sık arayıp kendisinden bilgi aldığını dile getirdi.Merkezin müdürü Prof. Dr. Bülent Aydınlı da nakil sonrası hastaların bakım ve tedavisinin organ nakli kadar önemli olduğunu bildirerek, “Biz servisimizde çalışan hemşirelerimize, ‘organ naklimizin koruyucu melekleri’ diyoruz. Servislerin bakımı, temizliği, hastalara moral verilmesi önem arz ediyor. Gerçekten önemli bir görev üstleniyorlar, hastalarımızın bakımı için ellerinden geleni yapıyorlar” dedi.

Categories: Genel Tags: , , ,

4 yaşındaki çocuk domuz gribinden öldü

Cuma, 08 Oca 2016 yorum yok

Konya’da yüksek ateş ve kusma şikayeti üzerine hastaneye kaldırılan 4 yaşındaki Hasan Tozoğlu, yaşamını yitirdi. Doktorlar, çocuğun ‘domuz gribinden (H1N1) öldüğü’ tanısını koyerken, kesin ölüm nedeninin otopsi sonucu netlik kazanacağı belirtildi.Hasan Tozoğlu, geçen pazartesi günü yüksek ateş ve kusma şikayeti üzerine ailesi tarafından Beyhekim Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Tedavi altına alınan Tozoğlu, daha sonra kapsamlı bir tedavi için Meram Tıp Fakültesi’nin Çocuk Acil Servisi’ne sevk edildi. Burada tedavi altına alınan minik Hasan, yapılan tüm müdahaleye rağmen dün akşam saatlerinde yaşamını yitirdi. Doktorlar, domuz gribinden öldüğü tanısını koyerken, kesin ölem nedeninin alınan doku parçalarının adli tıp kurumunda incenlendikten sonra netlik kazanacağı belirtildi.17 yaşlarında bir gencin de, yine aynı hastanede tedavi altında iken domuz gribinden öldüğü üzerine duruluyor.Bir diğer acı haber Manisa’danManisa’da, yüksek ateş şikayetiyle hastaneye kaldırılan ve domuz gribi H1N1 virüsünün pozitif çıktığını öne sürülen 53 yaşındaki Meral Kaçira yaşamını yitirdi.Alaşehir’de oturan 3 çocuk annesi Meral Kaçira, önceki gün yüksek ateş şikayetiyle kaldırıldığı Salihli Devlet Hastanesi’nde tedaviye alındı. Durumu ağırlaşan Kaçira, perşembe gecesi Manisa Devlet Hastanesi’ne sevk edildi. 3’üncü Derece Yoğun Bakım Ünitesi’nde tedavi gören Meral Kaçira, yaşamını yitirdi.Manisa Devlet Hastanesi’nde Kaçira’ya yapılan testte, domuz gribi H1N1 virüsünün pozitif çıktığını öne sürüldü. Kaçira’nın cenazesi, Manisa Devlet Hastanesi morgundan yakınları tarafından teslim alındı. Yakınları Meral Kaçira’nın domuz gribinden öldüğüne inanmadıklarını söylerken; Manisa Halk Sağlığı Müdürü Dr. Ziya Tay durumdan haberdar olduğunu ve gerekli araştırmaların devam ettiğini belirtti.Konuyla ilgili hastane yetkilileri açıklama yapmadı. Manisa İl Halk Sağlığı Müdürlüğü’nün, Meral Kaçira’nın ölüm nedeni hakkında açıklama yapacağı belirtildi.

Categories: Genel Tags: , , , , ,

Uzun süre öksürmek vermenin habercisi olabilir

Cuma, 08 Oca 2016 yorum yok

Uludağ Üniversitesi (UÜ) Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Karadağ, tarihte milyonlarca insanın ölümüne yol açan veremin, tedavi edilmemesi halinde hala ölümcül olduğunu söyledi. Karadağ, asırlardır devam eden tüberküloz savaşında insanoğlunun en güçlü dönemini yaşadığını, hastaların birçoğunu tedavi etmek için gereken tüm ilaçların ellerinde bulunduğunu bildirdi.

SOLUNUM YOLUYLA BULAŞIYOR

Hastaların kendi şikayetleri ortadan kalktıktan sonra tedaviye devam etmek istememesi sorununa Dünya Sağlık Örgütü’nün “Doğrudan Gözetimli Tedavi (DGT)” yöntemiyle çözüm getirdiğini belirten Karadağ, “Bu programı alan ülkeler eğer politikalarında da varsa büyük başarılar elde ediyor.

Bunlardan biri olan bizim ülkemizde de 2006’dan beri başarılı tedaviler yapılmaktadır” diye konuştu. Karadağ, verem hastalığının solunum yoluyla bulaştığını hatırlatarak, kalabalık ortamda veremli hastanın bulunması halinde, orada her insanın bu hastalığa yakalanma riskinin olduğunu dile getirdi.

“Eğer tedavi edilmezse hala ölümcül”

Bu hastalığın tedavi edilmemesi halinde hala ölümcül olduğuna dikkati çekerek, dünyada aslında tüberküloz mikrobuyla karşılaşan insan sayısının dünya nüfusunun yaklaşık 3’te biri olduğunu belirtti. Milyarlarca insanın vücutlarında verem mikrobunu taşıdığını ifade eden Karadağ, şöyle devam etti:

“Bu mikropla her karşılaşan hasta olmuyor. Direnci yüksek, beslenmesi güçlü insanlar hastalanmıyorlar. Eğer vücut direnci düşerse, mikroplarla baş edemeyecek duruma gelirse, reaktivasyon dediğimiz tüberkülozda vücuduna daha önce aldığı mikrobun aktive olmasıyla hastalanabilir ya da daha sık görülen reenfeksiyon dediğimiz herhangi bir hastayla karşılaştığı zaman vücudunda da bu mikrop bulunuyorsa hastalık gelişebilir. Erişkin tipi dediğimiz bu tüberkülozda insanların akciğerlerinde erimeler ve kaviteler (boşluk) oluşuyor. Bu kaviteler de insanların kan tükürmesine sebep oluyor.

Tarihte milyonlarca insanın ölümüne sebep olan bu hastalık eğer tedavi edilmezse hala ölümcül. İki haftadan daha uzun süren öksürüğü bulunanlar, muhakkak bir hekime başvurmalı. Uzun süreli öksürük, kilo kaybı, halsizlik ve özellikle gece terlemesi bulunanlar mutlaka kontrole gitmeli.”

AA