ana sayfa > Genel > Fas, İran ile diplomatik ilişkilerine son verdi

Fas, İran ile diplomatik ilişkilerine son verdi

Cuma, 04 May 2018 yorum ekle yorumlara git

Fas, “Hizbullah ile Polisario Cephesi arasındaki ilişkinin ülke güvenliğini ve istikrarını tehdit ettiği gerekçesiyle” İran ile diplomatik ilişkilerini kestiğini duyurdu. Fas Dışişleri Bakanı Nasır Burita, Fas’ın, Lübnan merkezli Hizbullah ile Polisario Cephesi arasındaki ilişki sebebiyle İran’ın başkenti Tahran’daki elçiliğini kapatma kararı aldığını ve İran Büyükelçisi’nin de ülkeyi terk etmesini istediğini belirtti.

Burita bu adımın, “İran destekli Hizbullah Polisario Cephesi ile ilişkileri sebebiyle” atıldığını, ellerinde “Hizbullah liderlerinin Polisario’ya fon sağladığı ve onlara eğitim verdiği” yönünde deliller bulunduğunu söyledi.

Burita, Lübnan’da 2016 yılında Hizbullah’ın desteğiyle Batı Sahralıları desteklemek için bir komite kurulduğunu ve aynı yıl bir Hizbullah yetkilisinin Batı Sahra bölgesine sınırı olan Cezayir’in Tinduf ilini ziyaret ettiğini söyledi. Bakan Burita, ayrıca son bir aydır Hizbullah’ın Polisario’ya silah desteği verdiğini iddia etti.

Hizbullah ve İran reddetti
Lübnan’daki Hizbullah örgütü, Fas’ın ‘örgüt liderlerinin Polisario Cephesi’ne fon sağladığı ve onlara eğitim verdiği” yönündeki suçlamasını yalanladı. Hizbullah’tan yapılan açıklamada, Fas’ın, İran ile diplomatik ilişkileri kesme kararını “ABD, İsrail ve Suudi Arabistan’ın baskısıyla” alarak bu tür asılsız suçlamalarda bulunduğu iddia edildi.

İran da Fas’ın diplomatik ilişkilerini kesmesine neden olan Batı Sahra’nın bağımsızlığını isteyen Polisario Cephesi’ni silahlandırdığı yönündeki suçlamayı reddetti. İran Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada “Bir İranlı diplomat ile Polisario Cephesi arasında işbirliği olduğu yönünde Fas Dışişleri Bakanı’na atfedilen açıklamalar yanlış” dendi. Suçlamayı ‘tümüyle asılsız’ diye niteleyen İran Dışişleri sözcüsü Behram Kasımi ülkesinin diğer ülkelerin egemenliğine saygı duyduğunu belirtti.

BAE’den ve Suudi Arabistan’dan destek
Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Enver Karkaş, sosyal paylaşım ağı Twitter hesabından konuyla ilgili açıklama yaptı. Ülkesinin, ulusal konularda ve İran’ın iç işlerine karışmasına karşı koymada Fas’ın yanında yer aldığını vurgulayan Karkaş, “Fas’a yönelik politikamız ve desteğimiz köklü bir tarihi mirastır. İyi günde de kötü günde de tutumumuz sabittir” ifadesini kullandı.

***

BATI Sahra Sorunu
Fas’ın 1975’te eski İspanyol sömürgesi Batı Sahra’yı topraklarına katmasının ardından, Cezayir’in destek verdiği bağımsızlık yanlısı Polisario Cephesi ile Fas yönetimi arasında başlayan gerginlik devam ediyor. Fas, bölgenin kendi egemenliğinde kalması gerektiğini savunurken Polisario Cephesi, Batı Sahra’nın bağımsız devlet olduğunu ileri sürüyor. Polisario Cephesi, 1991’de BM’nin ara buluculuğunda varılan ateşkes anlaşmasına kadar Fas güvenlik güçlerine karşı silahlı mücadele yürütüyordu. Ateşkes anlaşmasından bu yana Batı Sahra’nın statüsüyle ilgili görüşmeler başarıya ulaşamadı.

  1. şimdilik yorum yok.
  1. şimdilik geri bağlantı yok