ana sayfa > Genel > Guinness e aday çift başlı balık öldü

Guinness e aday çift başlı balık öldü

Cumartesi, 19 Ara 2015 yorum ekle yorumlara git

Guinness’e aday “çift başlı” balık, vatosun kurbanı oldu

Elazığ’da akvaryumda çift başlı olarak dünyaya gelen ve türüne göre yaşının daha büyük ve boyunun daha uzun olmasından dolayı Guinness Rekorlar Kitabı’na aday olarak gösterilen “sarı prenses” cinsi balık akvaryumunu paylaştığı “vatos” balığının yaralaması sonucu telef oldu.

FÜ Eğitim Fakültesi Öğretim Görevlisi Ruçhan Keçeci, doğal yaşam ortamları Afrika’daki Malawi Gölü’nün Nhkata Körfezi olan ve “sarı prens” adını verdiği çift başlı balığını rahat yüzemediği için bir akvaryum içerisine yerleştirdiği pet şişe içerisinde tek başına büyütüyordu.

Çift başlı hemcinslerinin 3 ay gibi kısa sürede ölmesine rağmen 4,5 yaşına ve 5,5 santimetre uzunluğuna ulaşan balığına gözü gibi bakan Keçeci, temizlik amaçlı akvaryumun içine bıraktığı vatos balığının pet şişeyi devirmesi ve ardından akvaryumun içine düşen sarı prensi ezmesi sonucu ölümüne sebebiyet verdi.

Keçeci, AA muhabirine yaptığı açıklamada, gözü gibi baktığı balığının kaza sonucu telef olmasından dolayı büyük bir üzüntü yaşadığını belirtti.

Sarı prensin daha önce basında yer alan haberinin ardından çok sayıda hayran kitlesi edindiğini ifade eden Keçeci, şöyle konuştu:

“Çift başlı balığımız tek başına büyük bir pet şişenin içerisinde yaşıyordu. Maalesef meraklı vatosun gelip pet şişeyi devirmesi ile yere düşmüş ve bunun neticesinde vatos tarafından bir kaç darbe almış. Balığımızın yüzme fonksiyonu zaten zayıftı. Balığın biraz yıprandığını gördük. Elimizden geldiğince yaşatmaya çalıştık ancak balığımızı kurtaramadık.”

-Guinness Rekorlar Kitabı’na adaydı

Keçeci, yaptıkları literatür taramasında konu ile ilgili var olan kaynak ve belgeleri incelediklerinde çift başlı olarak dünyaya gelen balıkların 3 ay gibi kısa bir sürede öldüğünü belirlediklerini söyledi.

Çift başlı balıkların diğer aynı cins balıklara göre yaşamının kısa olduğunu ve en fazla 2,5 ile 4 santimetreye kadar uzadığının kaynaklardan öğrendiklerini aktaran Keçeci, gözü gibi baktığı sarı prensinin 4,5 yaşına girmesi ve 5,5 santimetreye kadar uzaması ile bir rekora imza attığına dikkati çekti.

Bu rekoru Guinness Rekorlar Kitabına kaydettirmek için başvuruda bulunduğunu, ancak tam da bu süreçte çift başlı balığının beklemedik şekilde akvaryum içeresindeki vatosun neden olduğu kaza sonucunda telef olduğunu anlatan Keçeci, şöyle devam etti:

“Guinness Rekorlar Kitabına gireceğini düşünüyorduk, fakat nazara mı geldi artık ne olduysa elim bir kaza sonucu bir vatosun darbesi ile almış olduğu yaradan dolayı balığımızı maalesef kaybettik. Balığımız yaşasaydı 7-8 santimetreye kadar uzayacağını tahmin ediyorduk. Fakat ömrü bu kadarmış.”

Sarı prensi derin dondurucuda muhafaza ettiğini aktaran Keçeci, bu alanda çalışma yapmak isteyen akademisyenlere veya balıklarla ilgili müzelere çift başlı balığını verebileceğini sözlerine ekledi.

İsmail Şen – AA

Categories: Genel Tags: , , , , , ,
  1. şimdilik yorum yok.
  1. şimdilik geri bağlantı yok