ana sayfa > Genel > Guinness e giren satranç koleksiyonumuz var

Guinness e giren satranç koleksiyonumuz var

Perşembe, 24 Mar 2016 yorum ekle yorumlara git

Ankara’da bulunan Gökyay Vakfı Satranç Müzesi, çocuklar başta olmak üzere 7’den 70’e her yaştan ziyaretçinin ilgisini çekiyor. İş adamı Akın Gökyay’ın Guinness Rekorlar Kitabı’na giren satranç koleksiyonundan oluşan müze, Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeyi de başarmış.

Guinness Rekorlar Kitabı’na girdikten sonra müze haline getirilen koleksiyonda, çizgi film karakterlerinden siyasi ve tarihi olaylara, kültürel temalardan futbol takımlarına kadar çeşitli konularda, her türlü zevke hitap eden 560 adet takım bulunuyor.

İlk satranç takımını, 1975 yılında İtalya, Milano’dan aldığını belirten Akın Gökyay, “Amacım koleksiyon yapmak değildi. İşlerimiz dolayısıyla tasarıma ilgi duyuyordum ve o takımın tasarımı çok hoşuma gitmişti. Mağaza kapalıydı ve hafta sonuna girmiştik. Takımı almak için 3 gün beklemek zorunda kaldım” diyor.

Akın Gökyay’ın 1975 yılında başladığı ve 412 satranç takımına ulaşan koleksiyonunun Guinness Rekorlar Kitabı’na giriş tarihi ise 31 Ocak 2012 imiş… Türkiye’deki bu ilk ve tek tescilli satranç koleksiyonu olan Gökyay koleksiyonunda; ahşap, metal, balık kemiği, mermer, sabuntaşı, keçe, polyester ve mermer tozu karışımı gibi çok sayıda farklı materyalden üretilen takımlar yer alıyor.

Kaynak: AA – İlknur Çetinbaş

Ozanay Alpkan – Mistikalem.com

Categories: Genel Tags: , , , , ,
  1. şimdilik yorum yok.
  1. şimdilik geri bağlantı yok