ana sayfa > Genel > HDP Anayasa Mahkemesi ne başvurdu

HDP Anayasa Mahkemesi ne başvurdu

Pazartesi, 14 Ara 2015 yorum ekle yorumlara git

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, “Sokağa çıkma  yasağı uygulamalarının kaldırılması talebiyle Anayasa Mahkemesi’ne dava açtık”  dedi.

Yüksekdağ, HDP il binasında düzenlediği basın toplantısında, Sur  ilçesinde 6 mahallede devam eden sokağa çıkma yasağının sona erdirilmesini  istediklerini söyledi.

Hendek kazılması yöntemini onaylamadıklarını dile getiren Yüksekdağ,  şöyle konuştu.

“Hendek biçimindeki bir mücadelenin uygulanmasını bizler de  onaylamıyoruz ama hendekler bir sonuçtur. Esas hendek 28 Şubat mutabakatı yok  sayıldıktan sonra açıldı. Keşke bu sorun, hendekleri kapatarak çözülebilse.  Hendekler kazılıp, kapatılır ama sorunu çözmediğiniz müddetçe, barış ve demokrasi  kapısı açmadığınız sürece, bu sorunları çözmek mümkün değildir.”

– “Dava açtık”

Sokağa çıkma yasağı uygulamalarının anayasaya aykırı olduğunu savunan  Yüksekdağ, “Sokağa çıkma yasağı uygulamaların kaldırılması talebiyle Anayasa  Mahkemesi’ne dava açtık. Sokağa çıkma yasaklarının anayasaya aykırılık teşkil  ettiği gerekçesiyle dava açtık” diye konuştu.

Yüksekdağ, Sur ilçesinde yaşananlara dikkat çekmek amacıyla salı günkü  HDP Grup Toplantısı’nı Diyarbakır’da yapacaklarını sözlerine ekledi.

Categories: Genel Tags: , , , ,
  1. şimdilik yorum yok.
  1. şimdilik geri bağlantı yok