ana sayfa > Genel > “Hukuku uygulasak iş bitecek”

“Hukuku uygulasak iş bitecek”

Perşembe, 10 May 2018 yorum ekle yorumlara git

BURAK ABATAY @abatayburak

Yazdığı romantik şarkılarla pop müziğin Türkiye’deki öncü isimlerinden İlhan Şeşen’i ve ünlü piyanist Burçin Büke’yi bir araya getiren ‘Ciddi Eğlence’ isimli albüm Sony Music etiketiyle müzikseverlere ulaştı. Albümde “Sensiz Olmaz”, “Ne Tuhaf”, “Neler Oluyor Bize” gibi çok sevilen şarkıların yeni düzenlemeleri olduğu gibi yeni aşk şarkıları da var. Büke ve Şeşen’le ‘Ciddi Eğlence’yi konuştuk.

»‘Ciddi Eğlence’ oksimoron bir isim. Nasıl bir karşılığı var?
Burçin Büke:
Birbiriyle çelişen ya da tamamen zıt iki kavramın bir şekilde kullanılması ve anlamı kuvvetlendirmek için bu ismi albümümüze yakıştırdık. Bilindiği gibi Avrupa’da müzik eseri ve yorumcuları için Klasik Batı Müziği ciddi, popüler müzik de eğlence kulvarına giriyor. Albümün isim babası İlhan Şeşen, bize uyacağını düşündük.

İlhan Şeşen: Uluslararası telif kurumu GEMA’nın eser bildirim formlarında, müzik eserleri ikiye ayrılıyor: ‘Ciddi müzik eserleri’ ve ‘eğlence müzik eserleri’. Aklıma burdan geldi. Bu ismi koymak Burçin’in de hoşuna gitti. Ayrıca tabii ki içinde; eğlenmek için ille de göbek atmak şart değildir göndermesi de var.

»Albümde birçok şarkının yeni düzenlemelerini dinliyoruz. Yeni düzenlemeler için duyulan yıllardır hafızalara yer etmiş şarkıların yadırganması endişesi olağan bir endişe midir?
B.B.:
Yaptığımız icrada endişe duysaydık, stüdyoya girip kayıt almazdık. Bunun yanı sıra tüm eserlerin bestecisi Şeşen olunca daha da kolaylaştı. Sanatta uç ve zıtlıklar kalıcılığı yaratır diye düşünüyorum.

İ.Ş.: Benim de böyle bir endişem olmadı. Ayrıca benim için de eskimiş olan bu şarkıları yeniden kaydettim. Yenilikleri seviyorum.

»İlhan Şeşen’le çalışmak nasıldı?
B.B.:
İlhan Şeşen’n bestelerini öğrencilik yıllarımda Avrupa’da hep dinlerdim. Kendisi ile tanıştıktan sonra birlikte konsere çıkmamız kaçınılmazdı. Şeşen benim tanıdığım en önemli ozanlardan birisidir. Yaklaşık 5 senedir sahnede beraber, son derece zevk alarak müzik yaptığım birisi…

hukuku-uygulasak-is-bitecek-461748-1.

»Burçin Büke ile peki?
İ.Ş.:
Burçin Büke’yi tanımadan önce de müziğini seviyordum. Kendisi müziğinden de şahaneymiş. Çılgın ve şakacı. Artık çok iyi bir arkadaşım var.

»Sizin için Atilla Dorsay çok güzel bir benzetme yapmıştı. “Bizim Leonard Cohen’imiz” demişti. Siz sempatiyle bakıyor musunuz bu yakıştırmaya?
İ.Ş.:
Bilmiyordum. Atilla Dorsay’a teşekkür ederim. Bu benzetmeye bayıldım.

»Türkiye’de müzikte ciddi kıpırdanmalar var. Çok farklı türlerde anaakım malzemeleri artık isim ve kabuk değiştiriyor. Siz işleyişi ne yönde görüyorsunuz?
B.B.:
Özellikle caz ve rock albümlerindeki çalışmalar beni şaşırtıyor ve çok mutlu ediyor. Yeni jenerasyon değişik lezzetler bırakıyor sanat dünyasına.Hepsiyle gurur duyuyorum.

»‘Hediye’ gerçekten şahane bir albümdü. Volkan Öktem ve Volkan Hürsever ile yapılan o çalışmanın devamı gelecek mi?
B.B.:
“Hediye 2” albümü için ekim ayında stüdyoya girmeyi düşünüyoruz. Türkiye’nin en önemli müzisyenlerinden kontrbasta Volkan Hürsever, davulda Volkan Öktem ile. Çok heyecan verici bir trio benim için…

»Siz aynı zamanda bir hukukçusunuz. Telif meseleleri üzerine de kafa yormuş biri olarak meslek örgütleri üzerinden dönen tartışmaları nasıl izlediniz?
İ.Ş.:
Telif konusu bu sohbete sığmayacak kadar uzun bir mesele aslında. İki kez yönetimlerinde bulundum. İkisinden de istifa ettim. Hukuku uygulasak iş düzelecek ama uygulayamıyoruz.

»Eser hakları, telifler üzerine hiç iyileşme var mı?
İ.Ş.:
Henüz yok. Dediğim gibi; varolan hukuku uygulasak, iyileşecek. Hukukun var olmadığından şikâyet edeceğimize, var olan hukuku uygulasak iş bitecek.

»Sanatın sokağa yansıması nasıl? Karşılık bulabiliyor mu?
B.B.:
Sanat, her gün yeni bir arayış içinde. Sokak bunun en önemli yerini teşkil ediyor. Gençler çok değişik tınılar ve ritimler yakalıyor. Sadece festivallerden mutlu değilim. Köşeler kapılmış ve hep ama heeeepppp aynı isimler sahnede. Köşeler tutulmuş.

»Sanatın umudu yeşertmesi, karanlıklardan bir kaçışa sebep olması söz konusu mu?
B.B.:
Soruda cevabı vermişsiniz. Aydınlık için sanatın her kulvarına ihtiyaç vardır.

»Seçim gündemini nasıl izliyorsunuz? Olup bitenler sizi ürkütüyor mu?
B.B.
: Seçimler hep olmuştur. Adil ve demokratik bir ortam olsun. Bu bana yeter.

İ.Ş.: Henüz yayınlanmayan şarkımın 9 satırıyla cevap vereyim: “Ben artık susuyorum/ Tek sözüm kalmadı/ Bütün bu olanlara dair/ Artık vazgeçmiyorum/ Parlak fikirlerimden/ Aşk/ Meşk/Politika/Vesair.

Categories: Genel Tags: , , , , , , ,
  1. şimdilik yorum yok.
  1. şimdilik geri bağlantı yok