ana sayfa > Genel > İngiltere de İnsanları İnsanlığa Çağıracaklar

İngiltere de İnsanları İnsanlığa Çağıracaklar

Perşembe, 24 Mar 2016 yorum ekle yorumlara git

Mustafa Kemal Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sedat Cereci tarafından 2015 yılında çekimlerine başlanan ve 2016 yılının Şubat ayında tamamlanan Antakya’nın medeniyet tarihini konu edinen “İnsanları İnsanlığa Çağıranlar” adlı belgesel film, Temmuz 2016’da İngiltere’nin başkenti Londra’da düzenlenen Portobello Film Festivali’ne katılacak.

Emel Koç, Mehmet Açıkgöz, Yusuf Sağlamoğlu, Ömer Sağlamoğlu, Semra Odabaşı, Sakib Durmaz, Mustafa Eniç’ten oluşan teknik ekip ve 15 kişilik araştırma ekibinin görev aldığı belgesel, ntakya tarihinin ve Antakya’daki barış ortamının temellerini anlatıyor.

Belgesel filmde Antakya halkının çeşitli unsurlarla birlikte yaşamayı nasıl başardıklarının, barışı nasıl koruduklarının da yer alıyor.

Prof. Dr. Sedat Cereci’nin önceki yıllarda da çektiği belgesel filmlerle 5 kez katıldığı Londra Portobello Film Festivali, Avrupa’nın saygın film etkinlikleri arasında yer alıyor. Festivalde özellikle özgün ve kültürel konuları içeren yapımların gösteriliyor.

İNSANLIĞI İNSANLIĞA ÇAĞIRANLAR

Antakya’daki medeniyet atmosferini konu edinen “İnsanları İnsanlığa Çağıranlar” adlı belgesel filmde yer alan inançların temsilcileri eski Antakya’yı yeniden canlandırmak için barış çağrısı yaptılar.Antakya’da var olan inançların insancıl iletileri ve bu iletiler üzerine kurulan Antakya’daki medeniyet atmosferini konu edinen “İnsanları İnsanlığa Çağıranlar” adlı belgesel filmde yer alan, Antakya’nın medeniyet medeniyet tarihini oluşturan inançların temsilcileri eski Antakya’yı yeniden canlandırmak için barış çağrısı yaptılar. Antakya’nın çok unsurlu ancak tek vücutlu yapısını oluşturan parçalardan Ortodoks Cemaati temsilcici, Musevi Cemaati temsilcisi, Alevi Cemaati temsilcisi, Sünni Cemaati temsilcisinin görkemli betimlemelerle anlattıkları Antakya’nın medeniyet ortamında, yeniden birlik, saygı ve barış içinde yaşama özlemlerini dile getirerek barış çağrısı yaptı.Mustafa Kemal Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sedat Cereci tarafından yönetilen, yapımına 2015 yılının ilk günlerinde başlanan ve 2016 yılının Şubat ayında tamamlanan belgesel filmin yapım sürecinde Antakya’nın ve Anadolu’nun binlerce yıldır yaşayan halklarının Anadolu’daki medeniyetin sahibi ve barışın en güzel örnekleriyle yaşandığı bir kent olduğunun ortaya çıktığı belirtildi. Mezopotamya’dan, Roma İmparatorluğu’ndan, Bizans’tan, Selçuklu’dan, Osmanlı’dan büyük bir miras alan Antakya’nın en eski halkları olan Yahudilerin, Süryanilerin, Ermenilerin, Arapların birlikte yaşam, saygı ve paylaşımla Antakya’da yüksek bir medeniyet oluşturduğu, Antakya’nın son yıllardaki tüm olumsuz gelişemelere rağmen hala bu yüksek medeniyet düzeyinde yaşadığı bildirildi.Çekimleri Antakya Musevi Havrası, Antakya Ortodoks Kilisesi, Altınözü Kilisesi, Samandağı Ziyareti, Vakıflı Köyü, Habib Neccar Camii gibi mekanlarda yapılan belgesel filmin Musevilik, Katoliklik, Ortodoksluk, Protestanlık, Sünnilik, Alevilik gibi Antakya’daki tüm inançların insancıl iletilerini ve inançların Antakya’da kurulan medeniyet ortamına katkılarını kapsayacağı öğrenildi. Binlerce yıldır Antakya’da yaşayan Yahudilerin, Süryanilerin, Ermenilerin, Ortodoksların ve diğer sosyal grupların Roma İmparatorluğundan bu yana birbirlerine saygı duyarak ve yaşamı paylaşarak yaşadıkları ve büyük özverilerle kurdukları medeniyeti 21. yüzyıla kadar taşıdıkları, filmde ortak yaşamın ve barışın örneklerinin en çarpıcı örnekleriyle yer aldığı belirtildi. Önceki yıllarda Van’da yaşayan Azeri kökenli Küresinliler adlı topluluğun İran’dan Van’a göçleri; Kürt kültüründe Nevruz kutlamaları, Van Türklerinin geleneksel yemeği Tırşik, Mardin’de yaşayan Süryaniler’in Müslümanlarla ilişkileri, Batman ve Siirt yöresinde yaşayan Kürtlerin geleneksel tarihleri gibi etnik konuları fimlerine konu edinen Prof. Cereci’nin, tarihin kaydetmediği veya unutulmuş başka tarihi gerçekleri de filmleri aracılığıyla ortaya çıkardığı ve her filminde barışa vurgu yaptığı dile getirildi.

Tarihe kaydedilmemiş gerçeklerin peşinde

  1. şimdilik yorum yok.
  1. şimdilik geri bağlantı yok