ana sayfa > Genel > İÜ’de eylemler sürüyor: ‘Üniversiteleri bölmediniz,

İÜ’de eylemler sürüyor: ‘Üniversiteleri bölmediniz,

Cumartesi, 05 May 2018 yorum ekle yorumlara git

YAŞAR GÖKDEMİR

İstanbul Üniversitesi’nin bölünmesine yönelik eylemlerin 8. gününde kitlesel bir katılımla protesto gösterisi düzenlendi.

Üniversitenin Beyazıt Meydanı’na açılan ana kapısında toplanan öğrenciler, üniversiteleri bölerek yeni üniversite kuracak yasa tasarısını protesto etti.

Ana kapıda toplanan öğrenciler, “Yaşasın üniversite dayanışması”, “Her yer Beyazıt her yer direniş”, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz”, “Üniversiteme dokunma fakülteme dokunma”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam”, “Susma haykır bölünmeye hayır”, “Beyazıt bizimdir, bizim kalacak” sloganları attı.

İstanbul Üniversitesi öğrencilerinin eylemine dayanışma amacıyla Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Galatasaray Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi öğrencileri de katıldı. Öğrencilerin eylemine HDP Milletvekili Filiz Kerestecioğlu ve sanatçı Metin Coşkun da destek verdi.

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nden Deniz Büyüker, “Yasa tasarısını çeşitli bahanelerle erteliyorlar. Aslında karşılaştıkları toplumsal tepkiden dolayı karasızlar. Yargı benim, polis benim diyenler Beyazıt’ta iyi bir yanıt aldılar. Üniversiteler akademisyenleriyle, öğrencileriyle, bütün bileşenleriyle bir bütündür. Gençliğimızı Silivri yollarında geçireceğimize Beyazıt’ta nöbet tutarız. Bizim tutumunuz gayet net; üniversitemizi böldürmeyeceğiz. Eğer olur da bu tasarı geçerse şunu bilsinler; biz tarihimizi, üniversitemizi bölecek tasarıya eyvallah demeyiz. Herkes bilsin, onlar tasarılarını da alıp defolup gidecekler” ifadelerini kullandı.

iu-de-eylemler-suruyor-universiteleri-bolmediniz-birlestirdiniz-459657-1.

HAYEF adına Mükerrem Aydemir “Bu yasa tasarısı açıklandığından beri derslerde, fakültelerde tepki göstermeye çalışıyoruz. Eğer üniversiteye dair bir karar alınacaksa yalnızca üniversitenin bütün bileşenleriyle alınır. En başından itibaren söylediğimiz gibi talebimiz fakültelerin bölünmemesidir. Tekrar haykırıyoruz, bu yasa tasarısını geri çekin” dedi.

HDP Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, “Biz de 70’lerde mücadele etmiştik. Sizlerde demokratikleşme adına bu mücadeleye bir taş koyuyorsunuz. Meclis’te kendi tasarılarını bile savunamadılar. Dolayısıyla bu tasarı haftaya ertelendi. Bu tasarı geçse bile üniversiteler bakteri gibi bölünerek çoğalmaz. Ama bizler buradaki gibi çoğalabiliriz. Kimse yenilmez değildir. Şimdi değişim zamanı. Hepinizi sevgiyle selamlıyorum. Faşizme karşı omuz omuza mücadeleye devam” diye konuştu.

iu-de-eylemler-suruyor-universiteleri-bolmediniz-birlestirdiniz-459659-1.

İletişim Fakültesi adına Ayhan Öztürk, “Tasarıya karşı tüm halkımızı mücadeleye davet ederken, Meclis’e bu tasarının geri çekilmesini talep ediyoruz. İstanbul Üniversitesi’nde sadece bizim değil bütün halkın hakkı vardır. Bu tasarı üniversiteyi müze haline dönüştürecektir. Üniversitemiz müze olarak değil bilimsel faaliyetler üreten bir kurum olarak kalmalıdır. Günlerdir belirttiğimiz gibi bu tasarı bizden geçmeyecek” dedi.

Sağlık Bilimleri Fakültesi’nden bir öğrenci, “O tasarı çıktığı andan itibaren üniversiteleri bölmediniz, birleştirdiniz” diye konuştu.

Sanatçı Metin Coşkun ise, “Hepinize kolay gelsin. Direne direne bu ülkeyi düzlüğe çıkaracağız” şeklinde konuştu.

Florance Nightingale Hemşirelik Fakültesi’nden Zeynep Benek, “İstanbul Üniversitesi’nin bölünmesi bugün bize yarın çocuklarımıza yönelik yapılan bir saldırıdır” ifadelerini kullandı. Mühendislik Fakültesi adına Onat Özaslan, “Bu tasarı Meclus’ten geçse de bizden geçmesine izin vermeyeceğiz. Asıl dertleri bize bilimsel çalışmalar yapabilecek ortam sağlamak olmalıdır” şeklinde konuştu.

OHAL KHK’siyle ihraç edilen akademisyen Levent Dölek de “Bu üniversitede çok büyük bir birikim vardır. Bu birikim kolay kolay yok edilemez. Günlerdir bunu gösteriyorsunuz. Hepinize çok teşekkür ediyorum. Bizler bu üniversiteye maaş bodrolarıyla bağlanmadık. Bizim üniversiteliğimizi hiçbir şekilde alamazsınız. Sinik bir şekilde köşede durmadık. Bu üniversite bedel ödeyenlerle yaşar ve yaşayacaktır” diye konuştu.

İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Cem Bülbül, “Bu direnişinizle bize umut oldunuz. Sağolun, varolun. Bu mücadele haklıysa sizi üniversiteden kovamazlar, siz onları yuvalarınızdan kovarsanız” dedi. Yıldız Teknik Üniversitesi’nden Niğde Kaya, Yıldız Savunması adına yaptığı açıklamada, “Üniversiteleri tarihlerinden, kampüslerinden, fakültelerinden koparmaya çalışanlar şunu bilmelidir; üniversitenin bileşenleri okullarını parçalatmayacak” ifadelerini kullandı.

Boğaziçi Üniversitesi’nden Özden Öz, “Üniversite öğrencileri olarak mücadeleyle kazandığımız haklarımızın gasp edilmesine izin vermeyeceğiz” dedi.

Marmara Üniversitesi Utku Özay da, “Biz bugün burada sorunlarımız bir sorun daha eklenmesin diye buluştuk. Yaşasın üniversite dayanışması” açıklamasında bulundu.

MSGSÜ adına Merve Yetkin, “Bugüne kadar aklı, bilimi nasıl savunduysak bugün üniversitemizi de öyle savunacağız” ifadelerini kullandı. Galatasaray Üniversitesi adına Dilan Üçlertoprağı, “İstanbul Üniversitesi’nin bölünmesine ve dolayısıyla ranta açılmasına karşıyız. Üniversitelerin bölünmesine, parsel parsel ranta açılmasına karşı çıkan on binler var. Üniversiteyi bölen tasarının geri çekilmesini talep ediyoruz” diye konuştu.

Geniş katılımın olduğu eylem konuşmaların ardından son buldu.

iu-de-eylemler-suruyor-universiteleri-bolmediniz-birlestirdiniz-459660-1.

  1. şimdilik yorum yok.
  1. şimdilik geri bağlantı yok