ana sayfa > Genel > Kaya tuzu sağlığa faydalı mı ?

Kaya tuzu sağlığa faydalı mı ?

Cuma, 11 Ara 2015 yorum ekle yorumlara git

Kaya tuzu ile ilgili Sağlık Bakanlığı öyle şeyler açıkladı ki yılların alışkanlığı bir anda bitecek gibi görünüyor. Çünkü bakanlığa göre, kaya tuzunun içinde atom bombası yapımında kullanılan “plütonyum” var. Dahası kaya tuzunun sık kullanımı hipertansiyon ve kalp yetmezliğine yol açıyor. Peki bakanlığın açıklaması sokakta ne kadar yankı buldu? Dikkate alındı mı? İşte yanıtlar…

Kaya tuzu, özellikle son yıllarda sofraların vazgeçilmezi. Hatta Prof. Dr. Canan Karatay da açıklamıştı faydalarını. “Ek kimyasal içermez, ömrü uzatır” demişti. Ama Sağlık Bakanlığı öyle bir rapor yayınladı ki bilinen tüm doğrular bir anda yanlışa döndü.

Bakanlık açıklamasına göre, kaya tuzunda atom bombası yapımında kullanılan plütonyum çıktı. Ama sokağın bundan pek haberi yok.

Sağlık Bakanlığı’na göre, talyum ve radyum da yine kaya tuzu içindeki maddelerden. Yani radyosyon. Radyasyon kanserin en büyük etkenlerinden.”Kaya tuzlarının sağlık üzerinde olumlu etkilerini gösteren hiçbir bilimsel yayın bulunmamaktadır” diyen Sağlık Bakanlığı’na göre, sık tüketilen kaya tuzunun hipertansiyon ve kalp yetmezliğne yol açabileceği de belirtildi.

Bakanlık araştırma sonuçları böyle. Diğer yandan mutfakta da yılların alışkanlığı var. Değiştirmek pek kolay değil ama sağlık konu olunca, bir kere daha düşünmek şart…

CNNTÜRK

Categories: Genel Tags: , , , , ,
  1. şimdilik yorum yok.
  1. şimdilik geri bağlantı yok