ana sayfa > Genel > Leyla Gencer anısına: Donizetti ve Puccini

Leyla Gencer anısına: Donizetti ve Puccini

Perşembe, 10 May 2018 yorum ekle yorumlara git

10 Mayıs’ta aramızdan ayrılan opera tarihine “La Diva Turca” olarak adını altın harflerle kazıyan Leyla Gencer’in aramızdan ayrılışının 10. ölüm yıldönümü yaklaşırken Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası (BİFO), 17 Mayıs Perşembe günü İstanbul Lütfi Kırdar ICEC’te, Leyla Gencer’in anısına gerçekleşecek konsere hazırlanıyor.

Puccini ve Donizetti başyapıtlarından oluşan konserde BİFO, genç sanatçılarımızın yanı sıra Akademi BİFO katılımcılarına da eşlik edecek

2009’dan bu yana her yıl Leyla Gencer’i opera dünyasına kattığı değerler için anan BİFO, sezonun kapanış konserinde, onun müziğe ve operaya olan sevgisini bir kez daha kutlamak için izleyicisiyle buluşacak. Bugüne kadar, sanatçının olağanüstü kariyerine damgasını vurmuş olan Tosca, Aida, La Traviata, Norma, Salome ve Güllü Şövalye gibi operaları izleyicisiyle buluşturan BİFO, bu konserde Puccini ve Donizetti’nin yapıtlarıyla sahnede… Konserin ilk yarısında, Yekta Kara’nın yönetmenliğinde Puccini’nin Gianni Schicchi ve ikinci yarısında Donizetti’nin Anna Bolena, Maria Stuarda ve Roberto Devereux operalarından bölümler seslendirilecek.

“Leyla Gencer’in Anısına: Donizetti ve Puccini” başlığını taşıyan konserde, Borusan Sanat çatısı altında kurulan ve son iki sezondur hız kesmeden çalışmalarını gerçekleştiren Akademi BİFO katılımcıları, Gianni Schicchi operasıyla sahnede olacak. Sezon boyunca, bu konser için büyük bir titizlikle hazırlanan katılımcıların performansı, yaşamı boyunca genç sanatçıların eğitimine önem veren Leyla Gencer’e bir armağan niteliğini taşıyor.

Leyla Gencer ile birlikte anılan Donizetti’nin Anna Bolena, Maria Stuarda ve Roberto Devereux operaları ise, dünya operalarında yer alan ve Leyla Gencer ile birlikte çalışma şansını yakalamış değerli sanatçılarımız tarafından seslendirilecek. 4. Leyla Gencer Yarışması finalisti, Aida Yarışması’nda Aida Ödülü sahibi ve Semiha Berksoy Vakfı tarafından verilen Suna Korad Özel Ödülü sahibi Simge Büyükedes; Academie Disque du Lyrique tarafından Leyla Gencer Grand Prix’sini kazanan ve geçtiğimiz sezon Gluck’un Alceste’sindeki başrolü ile Ferrara’da ayakta alkışlanan Asude Karayavuz; Montpellier, Linz, Viyana ve daha pek çok Avrupa müzik kentinde başarılarını sürdüren Çiğdem Soyarslan ve Leipzig; Brüksel ve Roma’daki başarılarına güçlü yorumuyla her sene yenilerini ekleyen Burcu Uyar gecenin solistleri olacak. Genç solistler, Akademi BİFO’nun eşliğinde Yekta Kara’nın yönettiği programla Türkiye’deki başarılarına bir yenisini ekleyecekler.

  1. şimdilik yorum yok.
  1. şimdilik geri bağlantı yok