ana sayfa > Genel > MHP içinden çarpıcı itiraf!

MHP içinden çarpıcı itiraf!

Cumartesi, 28 Kas 2015 yorum ekle yorumlara git

MHP’de muhalif kanadın en önemli isimlerinden eski TBMM Başkanı Koray Aydın, Genel Başkan Devlet Bahçeli’nin ortak aklı devreye sokarak kongreyi toplaması gerektiğini kaydetti. MHP’nin kendini yenilememesi halinde küçülmenin devam edeceğini kaydeden Aydın, kongre çağrısı yapacağı yarınki toplantı öncesinde Milliyet’e şu mesajları verdi:

TRAVMA HAREKETLENMEYE DÖNÜŞTÜ: 1 Kasım seçim sonuçları MHP camiasında travma yarattı. Bu travma zaman içinde söz ve açıklamalarla daha da artarak devam etti. Beklentimiz genel merkezimizin daha yumuşak dil ve üslup kullanarak bu ateşi söndürme gayreti göstermesiyken, tersi sonuçlar doğuran ateşi harlayan sert hareket tarzı ortaya çıktı.

ÇIĞ GELİYOR: Burası bizim evimiz ve yuvamız. Kimseye karşı değiliz. Kimse bizim karşımızda da değil. Ortak sorumluluk alanımız içinde artık bugün bir kongre yapmak bir mecburiyettir. Ben hala kongrenin toplanması umudunu taşıyorum. Belki bu hareketin aksakallıları devreye girer. Bizim bu çağrılarımız da buna vesile olur. Genel merkezimiz böyle bir sağduyulu adımı atar diye ümit ediyoruz. Böyle bir adım atılmadığı taktirde şu anda MHP delegasyonu arasında seçimli olağanüstü kurultay yapılması konusunda bir ortak irade oluşmuştur ve o zaman o irade devreye girecektir. Girerse de kongre süreci kaçınılmaz olarak başlayacaktır. Keşke toplansa, yoksa çığ geliyor, altında kalınır.

ORTAK AKIL DEVREYE SOKULMALI: Ortak aklı devreye sokarak MHP’nin bir seçimli kurultay yapmasının zaruret ve mecburiyetinin anlaşılması gereken şartlar oluşmuştur. Bu şartlar görmezlikten gelinemez. Seçimli kurultayın zorunlu olduğunun genel merkez tarafından anlaşılmasını da bekliyoruz. Bu hareketi rahatlatır, hareket kendisine yeni bir düzen ve yapı oluşturarak büyüyerek devam eder.

MHP’NİN HAFIZASIYIM: (MHP’ye adaylığınızla katacağınız iddialarınız nelerdir?) Daha önce genel başkan adaylığım var. Görüşlerimizin yüzde 80’i kamuoyu tarafından biliniyor. Yeni açılımlar ortaya koyabiliriz, ama harekette tarzım biliniyor. Ben MHP’nin ortak aklını temsil ediyorum ve aynı zamanda da hafızasıyız. O bakımdan sorumluluğum olduğunun farkındayım.

SEÇİLEMEME AÇIKLAMASI: (‘Seçim bölgesinden milletvekili seçilemeyen birinin genel başkanlık yarışına girmesi ne kadar doğru olur?’ eleştirilerine ne diyorsunuz?) Türkiye’nin seçim ritmini iyi bilen siyasetçiyim. Bazı dönemlerde seçim sonuçları bir depreme dönüşür. Bunu 2002 seçimlerinde yaşadık. 81 ilin 81’inde aynı oranlarda düşerek yıkım yaşadık. Son seçimde de aynı yıkımı yaşadık. Bu kesinlikle yerel şartlara değil genel şartlara bağlı olarak oluştu. O bakımdan bu seçimde çıkan sonuçların doğru analizinin yapılacağı yer MHP kurultayıdır.

SÜRESİ DOLAN GİDER: Seçimli olağanüstü kongrelerden korkmamak gerekir. Bütün parti organları girecektir. Genel Başkan, Başkanlık Divanı, MYK tüm organlar için geçerlidir. Bunların içinde kimlerin süresi dolacaksa onlar da siyasetin kuralı gereği elemine olacaktır. Bu kaçınılmazdır. Bu partiler yenilenmeleri yapamazlarsa küçülme daha da devam eder. Kendini yenileyebilen, kendi budamasını yaparak yeni filizlerin açmasına bünye müsaade ederse o nispette büyür.

ORTAK İMZA: (Kongre çağrısı yapan muhalif isimler arasında güç birliği olabilir mi?) Partide eğer olağanüstü kongre yapılmaz, imza toplanarak kongreye gitme durumunda kalınırsa, ortak bir metin etrafında herkes imza toplayacaktır. Bu da bir mecburiyettir zaten.

Categories: Genel Tags: , , ,
  1. şimdilik yorum yok.
  1. şimdilik geri bağlantı yok