ana sayfa > Genel > Onur Yaser Can’ın sorgusuna yapan polise ceza

Onur Yaser Can’ın sorgusuna yapan polise ceza

Pazartesi, 07 May 2018 yorum ekle yorumlara git

BirGün / Ankara

Sekiz yıl önce İstanbul Narkotik Şube’de gözaltına alındıktan üst araması soyularak yapılan, sözlü ve fiziki polis şiddetine uğrayan ve sonunda hayatına son veren Onur Yaser Can’ın sorgusunda bulunan polis Hakan Aydın, darbe girişiminin ardından başlayan soruşturmalar kapsamında Şanlıurfa’da tutuklandı.

‘FETÖ/PDY’ soruşturması kapsamında başlatılan soruşturmada tutuklanan polis Hakan Aydın, 5 yıl 22 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı. Aydın, kamu hizmetlerinden de men edildi.

Onur Yaser Can’ın babası Mevlüt Can, “Zamanaşımına da girmeyen işkence suçundan kendisi ve işkenceye katılan diğer polisler, işkencecileri koruyup kollayan emniyet, idari ve yargı üyeleri de dahil hakkettikleri cezalara mahkum olana kadar adalet mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğim. Bu, işkencecilerin katlettikleri oğluma ve annesine hergün tekrar tekrar verdiğim sözdür…”

Ne olmuştu?

28 yaşındaki mimar Onur Yaser Can, 2 Haziran 2010 yılında İstanbul Harbiye’de esrar satın aldığı iddiasıyla narkotik polisi tarafından gözaltına alındı. Can, götürüldüğü Narkotik Şube Müdürlüğü’nde polisin işkence, cinsel taciz ve aşağılamalarına maruz kaldı. “Çıkış Doktor Raporu” da işkence şüphelisi polislerin yanında hukuk dışı olarak düzenlendi.

Salıverilmesinin ertesi günü polislerin telefonla arayarak, tutanaklardaki “tarih hatasının düzeltilmesi” gerekçesiyle yeniden emniyete çağrılan ve başkaları aleyhinde ifade vermeye zorlanan Can, bir avukata başvurdu. İfadesi işkence altında iki kez alınmış olmasına rağmen, polisler üçüncü kez emniyete çağrınca Can, 23 Haziran 2010’da oturduğu evin balkonundan kendini atarak intihar etti.

Can arkadaşlarının ısrarıyla o gece karakolda neler yaşadığını sırasıyla yazmıştı. O notta, “Gözaltında çırılçıplak soyuldum. Duvara yaslanmamı söylediler… Bir süre çömeltilerek bekletildim. Bu süreçte ağlayan, polislere yalvaran bir kişinin sesi dinletildi, tokatlandım, sözlü olarak aşağılandım. Polislerden biri beni telefonla emniyete çağırdı ve önceki ifademden farklı bir ifade imzalattılar. Muhbirlik yapmam söylendi” yazıyordu.

  1. şimdilik yorum yok.
  1. şimdilik geri bağlantı yok