ana sayfa > Genel > Piyasa uzmanlarından derbi analizi

Piyasa uzmanlarından derbi analizi

Salı, 15 Ara 2015 yorum ekle yorumlara git

HABERTURK.COM / EKONOMİ SERVİSİ

Bu akşam 20:00’de Süper Lig’in 15. haftasının son mücadelesinde Beşiktaş JK ile Galatasaray SK karşı karşıya gelecek. Süper Lig tarihinde 114 kez karşılaşan iki ekip arasında galibiyet üstünlüğü 43-30 Galatasaray’da bulunuyor.

ALB Menkul Değerler A.Ş. Analisti Rıdvan Baştürk; Türkiye’nin kilitlendiği derbi öncesi üç büyüklerin derbi sonrası hisse performanslarına dair değerlendirmelerde bulundu.

İşte ALB Forex analisti Baştürk’ün derbi analizi:

“BEŞİKTAŞ ‘HASSAS’ TAKIM”

“Son 3 yıl içerisinde oynanan derbi maçlarının öncesi ve sonrasındaki hisse performansları incelendiğinde ilginç sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Özellikle Beşiktaş hisseleri borsada işlem gören dört büyük kulüp içerisinde derbi sonucuna en hassas takım olarak görülmektedir. Beşiktaş hisseleri bu süreçte kaybedilen her derbinin ardından ertesi gün değer kayıpları yaşadı. Son 3 sezon içerisinde oynanan derbi maçları incelendiğinde kaybedilen maçların ardından günlük bazda Beşiktaş hisselerinin ortalama olarak yüzde 2.52 değer kaybı yaşadığını görmekteyiz. Son 3 sezonda derbi kazanmakta oldukça zorlanan Beşiktaş, kazandığı derbilerin ardından ortalama olarak yüzde 0.85 primli işlem gördü.””GALATASARAY HİSSELERİ FENERBAHÇE MAÇLARINDAN SONRA DÜŞÜYOR”

“Galatasaray tarafına baktığımızda ise son 3 yılda kazanılan derbilerin ardından hisselerde ortalama olarak yüzde 1.51 değer kayıplarının yaşandığını görmekteyiz. Ancak burada özel bir durumun varlığını belirtmek gerekmektedir. Özellikle 24 Mayıs 2015 Tarihinde oynanan ve Galatasaray’ın 2-0 üstünlüğüyle sonra eren karşılaşmanın ardından hisselerde yaşanan yüzde 10’a yakın düşüşler son 3 yılda kazanılan derbilerin ardından oluşan hisse performanslarını da negatif tarafa çekmektedir. Bu süreçte Galatasaray hisselerine uygulanan brüt takas uygulamasının ardından Galatasaray hisselerine sert satışlar gelmişti. Galatasaray hisseleri son üç yılda kaybedilen derbilerin ardından ki burada en çok Fenerbahçe ile oynanan maçlar ön plana çıkmaktadır ortalama olarak yüzde 3.15 değer kaybı yaşadı.””MAĞLUBİYET DAHA ETKİLİ”

“Borsada işlem gören dört büyük takımın hisselerinde son üç yılda oynanan derbilerin ardından oluşan tablo incelendiğinde alınan galibiyetlerden ziyade alınan mağlubiyetlerin hisse fiyatlarını daha net yansıdığını görmekteyiz. Her ne kadar istatistikler bu fiyatlamaları gösterse de içerisinde bulunduğumuz konjonktür ve küresel gelişmelerin önemini unutmamak gerekmektedir.” 

Categories: Genel Tags: , , ,
  1. şimdilik yorum yok.
  1. şimdilik geri bağlantı yok